Chovateľská stanica

Chovateľská stanica je registrovaný pod chovateľskú organizáciu FCI a medzinárodne chránený názov, pod ktorým chovateľ odchováva šteniatka s PP. 

Chovateľ môže mať iba 1 chránený názov chovateľskej stanice, ktorý je platný doživotne, je jedinečný (tj. nemôžu existovať 2 chovateľské stanice s rovnakým názvom), nemenný a podlieha dedičskému konaniu. 

Chovateľskú stanicu si môže založiť iba osoba staršia ako 18 rokov vyplnením žiadosti o chránenie názvu chovateľskej stanice (registrovaného chovu).  

Zistiť, či je chovateľská stanica skutočne registrovaná pod FCI, môžeme na stránke FCI v časti "Kennel Names" (v preklade "mená chovateľských staníc"). Pomocou tejto stránky môžeme taktiež zistiť, či existuje chovateľská stanica s rovnakým názvom, pod ktorým by sme si my chceli založiť chovateľskú stanicu. 

Množiareň

Je to nezodpovedný a nekontrolovaný chov psov bez PP alebo kontrolovaný chov psov s PP za účelom zisku, pričom psy a šteniatka sú zanedbané a žijú v nevyhovujúcich podmienkach.

Chovateľ

Chovateľ je človek, ktorý vlastní chovateľskú stanicu, odchováva šteniatka s PP po uchovnených rodičoch s PP a dbá na fyzickú a psychickú pohodu svojich psov a odchovávaných šteniatok. Nepredáva ani inak neobchoduje so šteniatkami a psami bez PP! Chovateľ sa informuje a vzdeláva o chove psov, skúma rodokmene psov a usiluje sa o zlepšenie plemena v dlhodobom horizonte. Využíva zdravotné a genetické testovanie psov, pozná línie svojich psov a je v prípade potreby v spojení s ostatnými chovateľmi. Častokrát sa podieľa na záchrane psov plemena, ktoré chová.  

Množiteľ

Domáci množiteľ je človek, ktorý odchováva nečistokrvné šteniatka podobajúce sa na plemeno vydávajúc ich za čistokrvné šteniatka po jednom alebo oboch rodičoch bez PP alebo s PP. Predáva a obchoduje so šteniatkami a psami bez PP. Chová nezodpovedne a nesleduje a ani sa nezaujíma o zdravie, povahu, príbuznosť, športové či pracovné vlohy psov a ich predkov. Ale o svoje psy aj šteniatka sa kvalitne stará a poskytuje im adekvátnu chovateľskú a veterinárnu starostlivosť, ktorú si zaslúžia mať všetky šteniatka bez ohľadu na pôvod. Patrí tu každý, kto odchoval aspoň jeden vrh šteniatok bez PP, ktoré následne predal.

Prečo je takýto človek množiteľom? Pretože rodičia šteniatok môžu byť úzko alebo vzdialene príbuzní, pretože môžu mať ochorenie, ktoré prenášajú na šteniatka, pretože nie sú čistokrvní a vydávajú sa za určité plemeno len na základe toho, že sa viac či menej podobajú na plemeno.

Ďalej existuje množiteľ, ktorý odchováva psy a šteniatka v zlých podmienkach s nedostatočnou chovateľskou a veterinárnou starostlivosťou. Patrí tu každý, kto odchoval aspoň jeden vrh šteniatok, ktoré následne predal alebo daroval a šteniatka boli napr. mladšie ako 8 týždňov, žili v nevyhovujúcich podmienkach a pod.

A nakoniec je veľkomnožiteľ, ktorý tiež odchováva nečistokrvné šteniatka podobajúce sa na plemeno po rodičoch bez PP alebo s PP v nevyhovujúcich podmienkach a častokrát výrazne zanedbané s tým, že odchováva veľké množstvo psov hlavne módnych plemien, ktoré drží v chlievoch, stodolách alebo iných budovách určených k tomuto účelu. Záujemca často nie je pozvaný do priestorov, kde sa chov odohráva, nie je mu umožnené vidieť rodičov šteniat ani prostredie, z ktorého šteňa pochádza. Niektorí predávajú šteňatá prostredníctvom sprostredkovateľa. Šteňatá sú často predávané a transportované mladšie než 8 týždňov veku. Vakcínované sú vo veľmi skorom veku (pod 6 týždňov) a zriedka kedy sú predané s registráciou alebo kúpno-predajnou zmluvou.

Čistokrvný chov psov

Je cieľavedomý chov psov jedného a toho istého plemena, ktoré

  • spĺňajú štandard
  • sú čistokrvné s preukazom pôvodu (PP)
  • uchovnené a vhodné do chovu
  • zdravé, so zdravotnými vyšetreniami typickými pre plemeno
  • s vyrovnanou povahou typickou pre plemeno
  • s pracovnými alebo športovými vlohami
  • majú známych predkov a potomkov

Čo znamená, že sú uchovnené? Znamená to, že psy splnili podmienky chovnosti daného chovateľského klubu, kde sa sleduje do akej miery pes spĺňa štandard, aké zuby mu chýbajú, či má adekvátne výsledky z výstavy, kde sa hodnotí vzhľad (exteriér) zvierat, zdravotné vyšetrenia a pracovné/športové skúšky. Psy, ktoré splnili tieto podmienky, sa označujú ako chovné.

Čo znamená, že sú vhodné do chovu? Znamená to, že psy sú zdravé nielen v miere, ktorú požaduje klub (tj. nielen na ochorenia typické pre plemeno, ktoré je povinné testovať), ale sú celkovo vo veľmi dobrej zdravotnej kondícií. Psy majú vyrovnanú povahu a nevykazujú žiadne známky porúch správania ako strach alebo agresivitu v nevyprovokovaných situáciách či v situáciách, ktoré sa dajú považovať za relatívne bežné.

Čo je to štandard? O plemene sa dá hovoriť vtedy, ak je vytvorený plemenný štandard. Ten je formulovaný nielen preto, aby sa jednotlivé plemená od seba odlíšili, ale taktiež z toho dôvodu, aby mohlo dochádzať k hodnoteniu a porovnávaniu kvalít jedincov daného plemena. Štandard tvorí a môže meniť iba zem pôvodu, v ktorej plemeno vzniklo. Plemenný štandard popisuje vzhľad, povahu a využitie ideálneho predstaviteľa daného plemena. Na výstavách sa hodnotí nakoľko psy s PP spĺňajú štandard plemena a do akej miery sa podobajú ideálnemu predstaviteľovi plemena. Nie každý pes s PP tento štandard spĺňa, preto nie je ani každý pes s PP vhodný do chovu.

Cieľom chovu psov sú funkčne zdravé psy so vzhľadom (exteriérom) a povahou typickou pre plemeno, ktoré môžu prežiť dlhý a šťastný život. Plemenitba má byť vedená tak, aby podporovala zdravie a telesnú aj duševnú pohodu potomstva, sučky aj krycieho psa. 

Registrovaný chov psov

Od 6.10.2020 vstúpila do platnosti nová vyhláška MPaRV SR č. 283/2020 o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat, požiadavkách na odchyt túlavých zvierat a požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá (pôvodná vyhláška č. 123/2008). Ide o povinnosti vyplývajúce pre majiteľov a chovateľov psov. Pre chovateľov psov účinnosť vyhlášky prináša viacero povinností, a to hlavne v nadväznosti na ďalšiu legislatívu, ktorá bola v platnosti už dávnejšie (napr. zákon o veterinárnej starostlivosti č. 39/2007 a pod.). 

Chovateľ psov podľa zákona o veterinárnej starostlivosti povinnosť na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) ohlásiť začatie, prerušenie a skončenie svojej činnosti (chov psov). Vykonať tak môže prostredníctvom tlačiva, ktoré je súčasťou vyhlášky. Chovateľ musí požiadať RVPS aj o registráciu chovného zariadenia a musí viesť záznamy o psoch a uchovávať ich najmenej tri roky. Táto povinnosť sa vzťahuje na všetkých chovateľov, okrem chovu alebo držby psa na nekomerčný účel.

Ak chovateľ chová psy, ale predáva ich "iba" v rámci územia SR, vtedy je potrebné, aby svoju činnosť ohlásil na miestnej príslušnej regionálnej veterinárnej a potravinovej správe (RVPS). 

Záznamy, ktoré chovateľ má viesť, obsahujú:

  1. poradové číslo záznamu,
  2. dátum prijatia psa a spôsob jeho nadobudnutia,
  3. dátum narodenia psa, ak sa pes narodil v chovnom zariadení,
  4. identifikáciu psa,
  5. vykonané preventívne úkony veterinárneho lekára,
  6. dátum a dôvod usmrtenia psa,
  7. dátum úhynu psa,
  8. dátum a dôvod odsunu psa,
  9. potvrdenie skutočností a úkonov s podpisom a odtlačkom pečiatky veterinárneho lekára.

Množenie psov

Je necieľavedomý, nezodpovedný a nekontrolovaný chov psov podobajúcich sa na plemeno v dobrých alebo zlých podmienkach: 

  • bez splnenia štandardu
  • bez záruky čistokrvnosti a bez preukazu pôvodu (PP)
  • neuchovnených a nevhodných do chovu
  • bez zdravotných vyšetrení typických pre plemeno
  • bez sledovania povahy typickej pre plemeno
  • bez sledovania pracovných alebo športových vlôh
  • bez znalosti predkov a potomkov

Pri veľkomnožiteľoch ide o neevidované a nekontrolované chovy psov s nadmernou produkciou šteniat častokrát v katastrofálnych podmienkach. Pri domácich množiteľoch ide o neevidované a nekontrolované chovy psov s malou produkciou šteniat v dobrých alebo aj zlých podmienkach. Psy, na ktorých sa takto odchovávajú šteňatá, nemajú zaručenú ani tú najzakladanejšiu ochranu akou je napríklad obmedzenie počtu vrhov a pod. 

Dôvodom, prečo je nutné pozerať na chov psov bez PP ako na množenie, sú alarmujúce počty psov v útulkoch a na darovanie. Zďaleka nie všetky tieto psy majú šancu na adopciu do novej rodiny. Ochranárske organizácie poukazujú na to, že pokiaľ budú počty psov ešte viac narastať, budú musieť útulky prijať niektoré nie príliš populárne opatrenia podobne, ako je tomu v útulkoch v USA, kde sú nadpočetné psy utrácané. Množiarne v USA nielen prispievajú k premnoženiu psov, ale nepriamo vedú taktiež k zabitiu mnoho psov ročne. 

Ďalším dôvodom, prečo je nutné uvažovať o produkcii psov bez PP ako o množení, je to, že ich chov nie je kontrolovaný a zodpovedný. Zatiaľ čo chovatelia psov s PP musia splniť podmienky pre chov (čisté prostredie, čisté zaopatrené psy, uchovnenie, hodnotenie exteriéru, zdravia, povahy, vlôh či príbuznosť), chovatelia psov bez PP nič z toho splniť nemusia.   

Počet chovaných psov a sučiek

✓ PSY S PP

Vieme zistiť, koľko sučiek a psov chovateľ chová a koľko plemien. Chovateľ je známy, nie je anonymný.

X PSY BEZ PP

Nesleduje sa, koľko sučiek a psov chovateľ chová ani koľko plemien. Chovateľ je anonymný.

Počet vrhov

✓ PSY S PP

Vieme zistiť, koľko vrhov chovateľ odchoval a z akého spojenia psa a sučky sú šteniatka. Vieme zistiť, koľko šteniat chovateľ odchoval na jednej sučke alebo psovi. Vieme zistiť, koľko vrhov chovateľ odchoval za rok alebo za celé obdobie jeho chovu.

Eviduje sa koľko šteniat je vo vrhu, nakoľko sa vrh hlási poradcovi chovu. Chovateľ však môže manipulovať s počtom šteniat vo vrhu, ak mu porodia 2 a viac sučiek šteniatka v približne rovnakom čase. Môže podstrčiť šteniatka od jednej sučky k druhej sučke. Môže vydávať šteniatka bez PP za šteniatka s PP. Takého chovateľa treba nahlásiť príslušnému chovateľskému klubu a bude mu pozastavená až zrušená chovateľská činnosť.  

X PSY BEZ PP

Nesleduje sa koľko vrhov chovateľ odchoval ani sa nevie z akého spojenia psa a sučky sú šteniatka. Neeviduje sa koľko šteniat chovateľ odchoval na jednej sučke alebo psovi. Je neprípustné, aby sučka mala vrh každé háranie, tj. dvakrát za jeden rok. Nesleduje sa koľko vrhov chovateľ odchoval za rok alebo za celé obdobie jeho chovu. 

Neeviduje sa koľko šteniat je vo vrhu. Chovateľ môže ľubovoľne manipulovať s počtom šteniat vo vrhu. Môže podstrčiť šteniatka od jednej sučky k druhej sučke. Môže vydávať šteniatka bez PP za šteniatka po rodičoch s PP, pritom môžu byť šteniatka po rodičoch bez PP. 

Útulky

Pri náleze psa s PP je okamžite kontaktovaný majiteľ, prípadne chovateľ, ktorý pomáha s umiestnením psa. Pri náleze psa bez PP nie je koho kontaktovať. Psy sa niekomu narodili, ale ich chovateľ nie je známy. Koľko psov s PP a koľko psov bez PP a krížencov je v útulku? O psy bez PP a krížence sa nemá kto postarať. Ich chovatelia sú anonymní a nedohľadateľní. A samozrejme, že im to tak aj vyhovuje. 


© 2021 Zodpovedný chov psov
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky